Jak se dělá...

Jak se dělá...

Rozhovory Martina Kováře s předními osobnostmi vědy, byznysu, kultury, politiky a sportu Hosty Martina Kováře budou, jak napovídá již název pořadu Jak se dělá…, přední osobnosti české vědy, byznysu, kultury, politiky a sportu, se kterými si bude povídat o nich samotných i o podstatě jejich profese. Cílem přibližně padesátiminutových interview bude „rozpitvat“ zajímavé lidi i jejich obory v nestandardním osobním formátu, založeném – ve většině případů – na dlouholetém vzájemném vztahu a z něj vyplývající důvěry respondentů. Pořad do jisté míry vychází vstříc zájmu, se kterým posluchači tři a půl roku sledovali a měli rádi Interview Martina Kováře na někdejším Rádiu Z. Věříme, že se jim bude líbit i tento nový formát.

Poslouchejte na podcastových platformách

 • Preview of Jak se dělá... ekonomika s Martinem Slaným
  Dnešním hostem interview s názvem Jak se dělá na DATARUNu byl hlavní ekonom investiční skupiny DRFG, kolega z pražské VŠE a kamarád Martin Slaný. Povidali jsme si, jak jinak, o české ekonomice, o jejích problémech , plusech i minusech, o vysokém státním dluhu, zkrocené inflaci, daních, o tom, proč nepřijmout euro, o nízké nezaměstnanosti, o rozbujelém sociálním státu a o zlu jménem dotace, o Evropě a o Americe v kontextu mezinárodních vztahů a o dalších zajímavých věcech. Tak si nás poslechněte, přátelé! Sleduj Jak se dělá... i na podcastových platformách, nebo YouTube kanále Datarun
 • Preview of Jak se dělá... justice s Romanem Fialou
  Dalším hostem interview Martina Kováře s názvem Jak se dělá… na DATARUNu byl dlouholetý místopředseda Nejvyššího soudu, dnes předseda jeho Senátu a vynikající český právník JUDr. Roman Fiala. Povídali jsme si o tom, v jaké “formě” je téměř pětatřicet let od listopadu 1989 česká justice, jak je na tom ve srovnání s jinými evropskými státy, o věku a platech soudců i o některých konkrétních případech českého soudnictví. Tak si nás poslechněte, přátelé!
 • Preview of Jak se dělá... ÚSTR s Ladislavem Kudrnou
  ÚSTR, tj. Ústav pro studium totalitních režimů, vznikl v roce 2007 s cílem zkoumat dvě totalitní období v našich moderních dějinách, tj. léta likvidace prvorepublikového Československa a Protektorátu Čechy a Morava (1938-1945) a léta komunistické diktatury (1948-1989). Docent Ladislav Kudrna, který začíná jako ředitel ÚSTR třetí rok, vysvětluje potíže, jež musí v čele exponovaného pracoviště řešit, jak složité bylo získat po mnoha letech pro tuto instituci znovu “střechu nad hlavou”, jak čelit pokusům o relativizaci zločinného komunistického režimu, jaké publikace pod hlavičkou ÚSTR vycházejí a jaké konference ÚSTR pořádá. Řeč byla i o našem složitém vyrovnávání se s totalitní minulostí, o spolupráci ÚSTR se zahraničními partnery i o jeho osobních vědeckých plánech. Bylo to mimořádně otevřené zajímavé povídání, tak si nás pusťte, přátelé!
 • Preview of Jak se dělá... evropská politika s Ondřejem Krutílkem
  Ondřej Krutílek patří ke skutečným insiderům evropské politiky u nás. Jako asistent pracuje v Bruselu a ve Štrasburku od roku 2004, v posledních pěti letech jako šéf kanceláře a šéf poradců europoslance Alexandra “Saši” Vondry. Povídali jsme si o jeho náhledu na projekt evropské integrace, na jeho přednosti i problémy, na to, kde “evropský motor” “drhne”, o strategii kandidátky SPOLU do EP i o tom, v jaké “formě” je současná ODS. Tak si nás pusťte, přátelé, bylo to živé, neformální a otevřené, věřím, ze Vás to bude bavit, a to tím spíš, že volby do EP jsou tady tak říkajíc “co by dup”!
 • Preview of Jak se dělá tenis s Martinem Štěpánkem
  Hostem dalšího dílu pořadu Jak se dělá… je tenisový trenér Martin Štěpánek, který před lety vedl Tomáše Berdycha a v současné době koučuje česko-americkou naději Sebastiana Kordu. Povídali jsme si o jeho svěřencích, o trendech současného tenisu, o rozdílech mezi mužským a ženským okruhem, o křehké psychice hráčů a hráček, o budoucnosti světového tenisu a také o tom, proč máme tento sport tak strašně rádi. Bylo to, alespoň podle mě, naprosto senzační povídání, tak si nás, přátelé, pusťte a užijte si hezké Velikonoce.
 • Preview of Jak se dělá...porodnictví v Kambodži s Antonínem Pařízkem
  Dnes jsme si povídali s předním českým porodníkem profesorem Antonínem Pařízkem z Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie 1. LF UK a VFN v Praze o Mezinárodním rozvojovém projektu České rozvojové agentury, který realizuje Nadační fond Vita et Futura s názvem České perinatologické ruce letí do Kambodže. Jeho cílem je pomoci této rozvíjející se zemi se snížením úmrtí těhotných a rodících žen a úmrtí dětí při porodu a po porodu a obecně se zdokonalením vědomostí kambodžských lékařů, porodních asistentek a dalšího zdravotnického personálu v oblasti porodnictví. Fascinující vyprávění o vzdálené zemi s pohnutou, relativně nedávnou historií i současností. Tak si nás pusťte, přátelé, bude Vás to bavit.
 • Téma, které zajímá, stejně jako zdravotnictví, úplně každého z nás. Školství. O tom, jakým problémům české školství čelí, s čím vším se musí potýkat, zda stále platí věta někdejšího ministra Petra Piťha, že “český kantor není mrtvý mýtus”, zda je ve školství dostatek peněz, i o tom, jak se dělá dobrá škola, a o mnoha dalších tématech jsem si povídal s ředitelem prestižního soukromého gymnázia Duhovka, poslancem, emeritním ministrem, krajským radním, starostou a hlavně kantorem, školským insiderem a dlouholetým kamarádem Petrem Gazdíkem. Tak si nás poslechněte, přátelé!
 • Hostem nejnovějšího dílu pořadu Jak se dělá fotografie je Martin Frouz, jeden nejlepších českých fotografů současnosti. Martin fotil mnoho let pro české egyptology, například na nalezištích v Ábúsíru či v legendární Jeskyni plavců, bez nadsázky geniálně nafotil kostel Nejsvětějšího Srdce Páně slovinského architekta Jožeho Plečnika na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad, pražský Orloj, české korunovační klenoty atd. Kromě těchto projektů jsme spolu probírali rovněž počátky fotografování proměny fotografické techniky a možný vývoj fotografie, respektive fotografování v budoucnu. Bylo to nejen mimořádně zajímavé, ale i velmi osobní a vtipné, Martin je zkrátka veliká persona a neobyčejně inspirativní člověk. Pusťte si nás, bude vás to bavit!
 • Dalším, už pátým hostem pořadu Martina Kováře Jak se dělá…, konkrétně Jak se dělá Památník Lidice, je jeho ředitel a skvělý historik plk. gšt. v. z. PhDr. Eduard Stehlík, Ph.D., MBA. Povídali jsme si spolu o Lidicích a o jejich válečném i poválečném osudu, o Reinhardu Heydrichovi, o atentátu na něj, o statečnost i zbabělosti, o české národní povaze… Bylo to místy hodně temné, nesmiřitelné vůči německým vrahům i vůči komunistům, kteří po únoru 1948 zacházeli s Lidicemi a s některými Lidickými tak, jak zacházeli, ale i očistné a optimistické. Lidice žijí. Díky moc, Edo, a Vy si nás poslechněte, přátelé!
 • Současný ředitel strategické komunikace prvoligového fotbalového týmu SK Slavia Praha, Jakub Splavec je ve svém oboru navzdory relativně mladému věku zkušený matador s deseti lety zkušeností. Začínal v byznysu, poté se věnoval politickému marketingu a dnes se věnuje tomu sportovnímu, s významným společenským přesahem. V našem podcastu byla řeč o krizové komunikaci a o krizovém managementu, o vytváření obrazu klienta ve veřejném prostoru, o budování jeho důvěryhodnosti u veřejnosti, o síle značky a o nutnosti vystoupit mimo “fanouškovskou bublinu”, ale také o historii oboru strategické komunikace a reklamy, o tom, jací jsou v oboru Good Guys and Bad Guys, o tom, od koho se profesně nejvíc naučil, o dnešních trendech v jeho oboru a o knížce, kterou připravuje. Bylo to dynamické, zajímavé i zábavné. Tak si nás pusťte, přátelé. A Tobě velký dík, Jakube!
 • Hostem dnešního pořadu Jak se dělá… je bývalý generální ředitel ČEZu, prezident Svazu průmyslu a dopravy a vládní zmocněnec pro jádro Jaroslav Míl. Řeč je o tom, co je to ČEZ, o jeho fungování, o tom, proč by byla hloupost ho zestátnit, o tom, že mnohem důležitější než zestátnění či nezestátnění ČEZu je vytvoření nové státní energetické koncepce a nového designu energetického trhu, o Francii, o Německu a o budoucnosti jaderné energetiky obecně, o tom, že nelze obelstít fyzikální zákony, o Temelínu a o Dukovanech a o mnoha dalších věcech. Tak si nás poslechněte, přátelé!
 • Jestli nějaké téma zajímá úplně každého, pak je to zdravotnictví. Každý z nás je totiž potenciální pacient a k lékaři musíme, s nadsázkou řečeno, dříve či později všichni. V České republice není mnoho lidí, kteří by o zdravotnictví a o všem, co se ho tak či onak týká, věděli do detailu tolik a mohli o něm mluvit tak zasvěceně jako emeritní děkan 1. lékařské fakulty UK a emeritní rektor UK, v současné době přednosta Kliniky lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze profesor Tomáš Zima. A o čem všem tedy bude řeč? Jednak o úrovni českého zdravotnictví ve srovnání s bližším i vzdáleným zahraničním a o tom, zda u nás máme hodně či málo lékařů, zdravotního personálu a nemocnic, jednak o tom, je to se zdravotními pojišťovnami, s dostupností a cenami léků, se zájmem dnešních mladých lidí o studium medicíny a tak dále. Budete mít zkrátka české zdravotnictví jako na dlani.
 • Málokdo ví, že Mojmír Hampl chtěl být ekonomem už při nástupu zlínské gymnázium a že jeho dětský pokoj nezdobily na počátku devadesátých let minulého fotografie a plakáty sportovců a hvězd popmusic, jako tomu bylo u jeho vrstevníků, nýbrž předních českých ekonomů (a také politiků). V interview se budeme bavit o tom, co všechno jsou veřejné finance, jak to s nimi vypadá v dnešní České republice, o Národní rozpočtové radě, kterou řídí, a o jejích úkolech, o evropské integraci (nejen té ekonomické) a o Evropské unii, která je „nastavena na dobré časy, ale nikoli na časy mizerné“, o tom, proč není důvod k přijetí eura, o smutku z nastupující de-globalizace a také o víře v Ameriku, v životnost „amerického snu“, a v kapitalismus. Zkrátka Mojmír Hampl, jak ho znáte – absolutně zasvěcený, pro někoho možná provokativní, a navzdory přísné odbornosti a kompetentnosti zábavný.