Padouch, nebo hrdina?

Padouch, nebo hrdina?

Řídí vaše životy i celou planety. Jedni žijí s kočkami a psy, druzí oplývají milenkami a milenci. Vládnou a pletichaří, odpůrce zesměšňují a zavírají do vězení. Pro některé se hodí slovo diktátor, další stoupají vzhůru skrze parlament a dohody s mocnými. Tento podcast vypráví příběhy světových lídrů, diktátorů a magnátů. Sleduje je od dětství až k hrobu. Jsou to jen Padouši, nebo i Hrdinové? Ptají se Pavlína Wolfová a Pawluscha Novotný.

Předplaťte si plnou verzi

Poslouchejte na podcastových platformách

 • Preview of Padouch, nebo hrdina? #35- Íránský boss Sulejmání: Karatista z oblastní posilovny, co vyzval USA na souboj
  Narodil se do chudé rolnické rodiny, jejíž dluhy pomáhal odmala splácet. Pro vodu jeho matka chodila k potoku a on ve 13 letech odešel do města zedničit. Dokázal vychodit střední školu a získal trvalou práci, což mu umožnilo návštěvy posilovny. Získal černý pásek v karate a v cizím městě mu pomáhala víra. Když v roce 1979 proběhla v Íránu islámská revoluce, vycítil šanci a udělal kariéru v prominentních Revolučních gardách. Koncem 90. let se vyšplhal do čela tzv. Jeruzalémských jednotek a fakticky začal řídit íránskou zahraniční politiku. Americkým generálům v esemeskách připomínal, že v Persii rozhoduje on. Napříč Blízkým východem velel stovkám tisíc mužů, které byli na jeho povel ochotni padnout v boji proti USA a Izraeli. V lednu roku 2020 ho nechal americký prezident Donald Trump zabít speciálně vyslaným dronem. Toto je příběh Kásima Sulejmáního, talentovaného vojáka a blízkovýchodní celebrity, který dvě desetiletí řídil region a vyzval na souboj Spojené státy.
 • Preview of Planeta padouchů #3- Íránští gardisté: Proč nenávidí Izrael, bojují s USA a fandí Rusku
  • Jak se stalo, že Persii řadu let vládli karatista z oblastní posilovny a neznámý šíitský duchovní • Západ je s Íránem ve válce, která není vyhlášena a odehrává se na území jiných států • Jak íránská islámská revoluce z roku 1979 ovlivňuje naše životy třeba tím, že automobilky nemají dost dílů • Kdo jsou íránští gardisté, kteří stojí doma nad zákonem a nestojí o kontakt se zahraničními novináři
 • Preview of Padouch, nebo hrdina? #34- V. Zalužnyj: Generál, který zachránil Ukrajinu a prochází se v teplákách
  Narodil se do vojenské rodiny v armádním městě. Na chvíli uvažoval o kariéře komika, nakonec vyhrála uniforma. Předtím se vyučil strojníkem. Sovětskou armádu nezažil, ruskou válečnou školu ale obdivuje. Od roku 2014 válčí proti svému vzoru, tedy šéfovi ruského generálního štábu Valeriji Gerasimovi, jehož všechny knihy přečetl. Je jedním z nejpopulárnějších Ukrajinců a když má volnou chvíli, poslouchá hudbu německé skupiny Rammstein nebo se prochází jako turista v oblíbených teplákách. Svoji armádu se snaží reformovat po západním vzoru a nepohodl se s prezidentem Volodymyrem Zelenským, který ho letos odvolal. Toto je příběh Valerije Zalužného, generála a amatérského kytaristy, který zachránil Kyjev před ruskou agresí.
 • Zpráva z Planety “Hrdinek a padouchů” •Proč musel generál Valerij Zalužnyj odejít a kdo ho v čele ukrajinské armády nahradil? • Co pije a jakou hudbu poslouchá odvolaný velitel Zalužnyj, pokud se zrovna jako turista neprochází v teplákách cizími městy? • Je jeho nástupce Oleksandr Syrskyj nesnesitelný pedant pronásledovaný zlozvyky ze sovětské armády, ve které sloužil? • Proč jen tak neskončí ukrajinská válka s Rusem? Vsadil ruský diktátor Putin příliš mnoho do krvavé hry o Kyjev?
 • Narodila se v západoněmeckém Hamburku a dětství prožila v komunistické NDR, kam ji jako osmitýdenní nemluvně odvezla rodina. Na východě zářila jako hvězda ruštinářské olympiády a za odměnu jela do Moskvy. Jako (skoro) všichni kolem se přidala ke komunistickým mládežníkům a posléze vystudovala fyziku. Po pádu Berlínské zdi zahájila rychlou politickou kariéru. V prosinci 1990 vstoupila do parlamentu a rok nato už byla ministryní. Na konci roku 2005 se jako první žena v dějinách stala kancléřkou, kterou vydržela být 16 let. Má strach ze psů, nemá ráda Donalda Trumpa, občas pije pivo a fandí fotbalu, zejména německým reprezentantům. Je bezdětná a s prvním mužem se rozvedla, zatímco s druhým žije dodnes. Umí intrikařit a je dost trpělivá na to, aby vyjednala kompromis. Toto je neobyčejný příběh Angely Dorothey Merkelové, východoněmecké svazačky a spolkové kancléřky, která přijala odpovědnost za Evropu i uprchlíky. Pozvání do podcastu přijal Martin Jonáš, někdejší zpravodaj ČT v Německu a autor knihy “Fenomén Angela Merkelová: Portrét jedné éry”.
 • Zpráva z Planety “Hrdinek a padouchů” / Hospodářský motor Evropy se zadrhl, německý průmysl ztrácí schopnost konkurovat, píše agentura Bloomberg / Je spolkový kancléř Olaf Scholz nová verze Angely Merkelové (2.0)? Nebo se změnil na mini-Angelu, či dokonce anti-Angelu? Odpoutal se od její politiky? / Proč se Angela vytratila ze scény? Píše paměti? A jak dnes hodnotí svůj někdejší postoj k Rusku Vladimira Putina a především jeho plynu? / Co po ní Angele zůstalo Evropě? A jak se EU zachová k dalším uprchlíkům? Poslouchejte nový mini-podcast “Planeta padouchů”
 • Preview of Ursula von der Leyen: Workoholička, co milovala punk, vládla vojsku a řídí Evropu
  Je z německé rodiny, narodila se v Belgii a odmala kromě mateřského jazyka mluví i francouzsky. Její američtí předci vlastnili otroky a ona sama se přivdala do šlechtické rodiny někdejších obchodníků s hedvábím. Ve dvaceti jí otec a premiér spolkové země Dolní Sasko poslal do Londýna, kde studovala a schovala se před útokem levicových teroristů. V ostrovní metropoli žila pod jménem americké prababičky a před výukou dávala přednost punkovým koncertům. Miluje jízdu na koni, pochází se sedmi sourozenců a stejný počet dětí přivedla na svět. Jako ministryně strávila ve vládách kancléřky Angely Merkelové 14 let, aby v roce 2019 nastoupila do čela EU. Toto je příběh Ursuly von der Leyen, šéfky Evropské komise a neúnavné workoholičky, která v Bruselu nocuje v místnosti bez oken. Pozvání přijal Ondřej Houska, ředitel Evropy a znalec death i black metalu, který září v podcastu Evropský diktát.
 • Preview of "N. Sihamoni: Kambodžský král, co mluví česky, skvěle tančí a nikdy se neožení "
  Měl zřejmě až 14 sourozenců a jeho panovický otec ho v devíti letech poslal samotného do komunistického Československa, aby tam studoval balet. Chodil do základní školy v pražské Bubenči, kde se naučil česky. V roce 1968 se spolužáky protestoval proti sovětské invazi, studoval tanec na pražské konzervatoři a AMU. V roce 1970 proběhl v jeho zemi převrat a on byl nucen se přestěhovat do bytu někdejší české učitelky, kde obýval jeden pokoj. Když se v roce 1975 vrátil domů, vládnoucí maoisté ho hladového a v rolnické haleně poslali na pole s motykou pěstovat rýži. Přežil režim Rudých Khmerů, odjel do Severní Koreje a Číny, aby nakonec zkraje 80. let zakotvil ve Francii, kde se mohl věnovat choreografii. V roce 2004 díky ambiciózní matce nastoupil na trůn, zemi už ale vládl dryáčnický premiér, který ho fakticky uvěznil v paláci. Toto je neuvěřitelný příběh Norodoma Sihamoniho, kambodžského krále a profesionálního tanečníka, který nemá zájem o ženy a po příjezdu domů vládl lépe češtinou než jazykem své země.
 • Preview of František: Papež, co byl vyhazovačem a myje nohy muslimským uprchlíkům
  Narodil se do italské rodiny v argentinském Buenos Aires. Když mu bylo 12 let, požádal stejně staré děvče ze sousedství o ruku. Jako mladý tančil tango, studoval chemii a živil se coby školník nebo vyhazovač. Jeho kritici píší, že ho ovlivnil fašizující populismus, které v zemi provozovali autoritářský prezident Juan Perón s manželkou Evitou. Stal se knězem a později i arcibiskupem . Média ho viní ze zrady levicově naladěných duchovních, které zadržela a týrala vojenská junta. Je prvním jezuitou a latinskoamerickým rodákem na papežském stolci. Účty si prý platí sám. Po zvolení do čela církve osobně zavolal zubaři do Argentiny, že z pracovních důvodů nedorazí ve smluvený čas. Zklamal Ukrajinu, protože velebil expanzivní ruské cary. Vyšel vstříc LGBT komunitě a modlí se za uprchlíky. Prosí o mír, jak mu velí jeho job. Toto je příběh Jorgeho Maria Bergoglia, který byl zvolen hlavou katolické církve a přijal jméno František.
 • Preview of Javier Milei: Zběsilý prezident Argentiny, co se radí se psem a poslouchá jen sestru
  V dětství ho rodiče týrali a spolužáci šikanovali. Dostal tehdy přezdívku “El Loco”, v překladu šílený, která ho provází dosud. Později byl fotbalovým brankářem a členem skupiny hrající skladby Rolling Stones. V 80. letech se rozhodl studovat ekonomii, aby pomohl zemi z hospodářského marasmu. Milovanému mastifovi dal jméno Conan a považoval ho za syna. Když pes zesnul, nechal jej naklonovat. Dnes žije s jeho pěti kopiemi, s nimiž se radí a které pojmenoval po slavných ekonomech. Prosazuje volnou lásku a první dámou se stala jeho sestra, se kterou má od dětství výjimečný vztah. Nenávidí komunisty, podporuje Ukrajinu, odmítá spolupráci s Čínou a navrhuje zrušit centrální banku. Fotí se s motorovou pilou, kterou prý ořeže náklady státu. Označuje se za anarchokapitalistu a žádá, aby jeho země platila americkými dolary. Toto je příběh argentinského prezidenta Javiera Mileie, excentrického baviče a úspěšného ekonoma, který se pustil do boje s politickou elitou i vlastními běsy.
 • Preview of SPECIÁL Usáma bin Ládin a Hamás: Co pojí extremisty, kteří se zaklínají islámem
  Jeden se narodil se stříbrnou lžičkou v puse do rodiny stavebního magnáta. Druhý v uprchlickém táboře na jihu Pásma Gazy. První si znepřátelil vlastní rodinu i vládu a jeho jméno se stalo globálním synonymem islamistického teroru. Druhý loni v říjnu útokem proti Izraeli rozpoutal válku na Blízkém východě. Usáma bin Ládin nařídil atentát na newyorská dvojčata a s pomocí rodinných peněz vybudoval organizaci al-Káida, která operuje na celé planetě. Byl marnivý, fandil fotbalovému Arsenalu, sledoval porno a četl knihy francouzského generála Charlese de Gaulla. Z vlastních dětí prý vychovával sebevražedné atentátníky. Lídr hnutí Hamás v palestinském Pásmu Gazy Jahjá Sinvár prožil dětství na chudé arabské periferii a více než dvacet let života strávil v izraelském vězení. Osobně a krutě vraždil ty Palestince, které často neprávem považoval za spolupracovníky Izraele. Přesto se oba zaklínají islámem a nenávidí židy a jejich stát. Co je dělí a co spojuje? Toto jsou příběhy Usámy bin Ládina a Jahjá Sinvára, dvou teroristů, který své násilí sváděli na Boha.
 • Otevřít newsletter
  Vladimir Putin loni okupoval média a v agresi proti Ukrajině pokračuje i letos. Mstí se za neradostné dětství? A kam se poděl pobočník, který po něm na cestách sbíral výkaly? V roce 2023 se svět seznámil i s jiným petrohradským rodákem, výstředním gangsterem, kuchařem a velitelem vlastní žoldnéřské armády Jevgenijem Prigožinem. Jeho neobyčejný život i obyčejná smrt ilustrují stav nynějšího Ruska. Itálie v roce 2023 přežila premiérku Giorgii Meloniovou, která se z obézního dítěte a mladé obdivovatelky fašismu vypracovala v dospělou hvězdu evropské pravice. Vášeň pro kostýmy hobitů jí ale zůstala. Poláci v říjnu zbavili moci Jaroslawa Kaczynského, milovníka koček a zřejmě i mužů, který odmítá moderní techniku a z žen si zamiloval matku plus Pannu Marii. Také v říjnu vpadli do Izraele teroristé z palestinského hnutí Hamás, kteří vyrostli v bídě a zmaru uprchlických táborů Pásma Gazy. Židovský stát před nimi neubránil patrně zkorumpovaný premiér Benjamin Netanjahu, který se bojí vězení a vlastní ženy. Přežije ve funkci rok 2024? Toto je příběh roku 2023 a sestřih toho nejdůležitějšího, co je třeba vědět pro pochopení roku letošního.
 • Otevřít newsletter
  Narodil se do bohaté řecké rodiny v současném Turecku. Zděděný majetek rozdal. Anonymně obdaroval dívky, které se připravovaly na povolání nevěstek. Zastal se také dětí, které měly být naloženy a následně snězeny v časech hladomoru. Od té doby jej kromě dětí uctívají i námořníci, prostituky, či majitelé směnáren. Na církevním koncilu v roce 325 fyzicky napadl oponenta, o čemž referují pozdější vyobrazení. V nynějším New Yorku prožil bujaré mládí, když v oděvu holandského námořníka organizoval pitky a legitimizoval předmanželský sex. Později se spojil s firmou The Coca-cola Company, která v reklamě využila jeho charakteristický vzhled. V současnosti je obviňován z vykořisťování elfů, kteří pro něj celoročně a bez finanční náhrady vyrábějí dárky. Vysloužil si proto přezdívku Kim Čong-un Severního pólu. Toto je příběh Santa Clause, potomka severských bohů a úspěšného podnikatele, který díky agresivnímu marketingu ovládl celou planetu.
 • Když mu bylo 15 let, Čečensko vyhlásilo nezávislost na Rusku. V osmnácti už proti Moskvě bojoval, když dělal otci a nejvyššímu islámskému duchovnímu své země bodyguarda. V roce 1999 celá rodina přeběhla na stranu Kremlu a on se po smrti otce stal v 28 letech šéfem Čečenska, když vsadil na oddanost ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Pokud má bohorovnou náladu, rozdává poddaným pytle rublů a švýcarské hodinky. Jindy jim unáší dcery nebo mučí syny, pokud se proti němu vzbouří nebo patří k LGBT komunitě. Miluje posilovny, bicepsy, vzpírání a teplákové soupravy, rozumí si ze zbraněmi, autoritáři a hvězdami akčních filmů. Ctí rodinu: po otci pojmenoval ulice, mešitu, náměstí i vyděračské nadace, příbuzné udělal ministry a poradci. Toto je příběh Ramzana Kadyrova, čečenského warlorda a gangstera, kterého vychovala válka s Ruskem, kterému se podvolil.
 • Otevřít newsletter
  Jako teenager se choval k rodičům tak otřesně, že mu pohrozili vyhazovem z domova. V sedmnácti pracoval v židovské osadě a bláznivě se zamiloval do Izraele. Politickou kariéru postavil na nenávisti k islámu a čelí výhrůžkám muslimských fanatiků. Už dvě desetiletí žije pod ochranou policie v domě s neprůstřelnými okny. Léta si barví vlasy a tento zvyk mu vynesl přezdívku Kapitán Peroxid. Zlí jazykové tvrdí, že chce vypadat jako ryzí Holanďan, protože nenávidí původ vlastní matky, která má zřejmě také indonéské kořeny. Nemá děti a pozornost tak věnuje kromě manželky dvěma milovaným kočkám, kterým zřídil účet na sociální síti. Jeho bratr říká, že je mistrem úderných sdělení a prodejcem iluzí. Toto je příběh Geerta Wilderse, dlouholetého poslance a nyní i vítěze nizozemských voleb, který vsadil na odpor k islámu.
 • Otevřít newsletter
  Narodil se v nehezkém ocelovém městě, které pustošily gangy a nemoci ze znečištěného ovzduší. Z okolní reality unikal do světa divadla, humoru a tance. Na gymnáziu se potkal s manželkou i přáteli, kteří ho obklopují dodnes. Vždy miloval cizí jazyky, chvíli snil o studiu diplomacie na prestižní ruské škole a právo absolvoval jen kvůli rodičům. Stal se hercem, komikem i producentem a spojil se s jedním z nejtvrdších oligarchů, který proti konkurenci vysílal tlupy násilníků. Na prezidenta kandidoval s poněkud populistickým programem a část majetku zřejmě zaparkoval v daňových rájích. Pochází z židovské rodiny a doma mluvil rusky, dnes je prezidentem země, která bojuje o přežití proti Kremlu. Toto je příběh Volodymyra Zelenského, ukrajinského prezidenta, který v nejtěžší chvíli neopustil svoji zemi a po celém světě proslul jako neohrožený bojovník sa ruskou agresí.
 • Otevřít newsletter
  Rozděluje generace, tu svoji spojuje. O změnách klimatu se dozvěděla v osmi letech a už tehdy jí prý šokovalo, že lidé zůstávají klidní. Když jí bylo jedenáct, upadla do deprese a přestala mluvit. Byly jí diagnostikovány Aspergerův syndrom a elektivní mutismus, který jí brání mluvit nadarmo. V 15 letech si stoupla před švédský parlament a vyzvala vrstevníky ke školní stávce za klima. Za rok se jich v ulicích sešlo přes 7 milionů a ona se stala globálním symbolem boje proti oteplování. Teď se zastala Palestinců a zklamala řadu stoupenců. Jedni ji milují, druzí nenávidí, třetí se jí vysmívají a ti poslední pátrají po tom, kdo její popularitu zneužívá. Toto je příběh Grety Thunbergové, dvacetileté aktivistky, která ztělesňuje obavy své generace z ničení životního prostředí.
 • V sedmi letech dostal první auto upravené tak, aby jej mohl řídit. V jedenácti nosil u pasu kolt. Pod smyšleným jménem studoval ve Švýcarsku, kde hrál ve školním představení muzikálu Pomáda se spolužáky, které fyzicky napadal. Miluje basketbal a na rozdíl od starších bratrů zdědil vlastnosti, které z něj činí ideálního diktátora. Sestře naslouchá, o manželce nemluví, dceru ukazuje veřejnosti a milenku si udělal z režimní popstar. Stejně jako jeho děd a otec, i on vládne stalinistické Severní Koreji tvrdou rukou a okolí vyhrožuje raketami. Toto je příběh Kim Čong-una, někdejšího prince komunistické dynastie a nynějšího severokorejského diktátora, který se opírá o Čínu a podporuje Rusko v jeho agresi proti Ukrajině.
 • Otevřít newsletter
  „Lidé z celého Blízkého východu, Jordánsko nevyjímaje, jsou zklamáni reakcí světa na katastrofu, která se nyní odehrává. V posledních týdnech jsme byli svědky do očí bijícího hodnocení ve stylu dvojího metru. Po 7. říjnu se svět jasně postavil na stranu Izraele i jeho práva na obranu. Po útocích na Pásmo ale ve světě slyšíme jen ticho.“ Takto se na CNN vyjádřila jordánská královna Rania, kterou Západ dosud miloval a teď jí na sociálních sítích proklel. Toto je příběh palestinské školačky a pozdější panovnice, která se narodila v Kuvajtu, učila se milovat burákové máslo a časopisy ji označují za nejzápadněji uvažující ženu arabského světa.
 • Otevřít newsletter
  Byl pracovitý, pragmatický, inteligentní a údajně míval problémy s pravdou. Stvořil stát, který sice není členskou zemí OSN, přesto jej znají všude na planetě. Podle rumunské rozvědky měl zálibu v mužích a dostal Nobelovu cenu za ochotu uzavřít mír, když předtím souhlasil s terorem. Patřil k němu šátek, který mu zakrýval hlavu bez vlasů. I když ho mnozí považovali za agenta Sovětského svazu, on nad jeho zánikem netruchlil a záhy se spřátelil se Západem. I po své smrti budil rozruch: to když se spekulovalo, že byl otráven. Toto je příběh Jásira Arafata, nevelkého muže s ohromným příběhem, který ztělesňuje Palestinu a její touhu po vlastním státě.
 • Otevřít newsletter
  K dráze islámského duchovního byl předurčen už jako chlapec, za což se mu kamarádi při dovádění na ulici smáli. Jeho souputníci vzpomínají, že vždy nebyl tak vážný jako teď: rád kouřil tabák a vtipkoval s marxistickými spoluvězni, které potkal za mřížemi šáhova vězení. Už jako mladý se totiž zapojil do boje proti perskému císaři, kterému vyčítal odklon od islámu a lásku k západním zlozvykům. Je oddaným žákem zachmuřeného islámského revolucionáře Rúholláha Chomejního, který v roce 1979 proměnil světskou monarchii v teokratickou republiku. Toto je příběh Alího Chameneího, toho druhého z nejznámějších vousatých ájatolláhů, který má v Íránu poslední slovo a svou zahraniční politikou rozkymácel Blízký východ.
 • Otevřít newsletter
  Hlásí se k němu nacionalistická pravice i proevropští demokraté, život prý změnil také liberálovi Donaldu Tuskovi, který po nedávných polských volbách dostal šanci sestavit vládu. Matka mu zemřela v necelých devíti letech, o tři roky později přišel o bratra a lékaře, kterého obdivoval. Osiřel v jednadvaceti. I když měl po zkušenostech z války důvod nenávidět vše německé, se sousedy se smířil. Podpořil polský vstup do EU, nikdy ale nesouhlasil s potraty. A ani prezervativy, i když mohly bránit šíření AIDS. Hrál divadlo, které režíroval. Toto je příběh Karola Wojtyly, chlapce z jihopolských Wadowic, který se stal papežem a pomohl porazit sovětskou říši.
 • Otevřít newsletter
  Narodili se v nuzných uprchlických táborech, kde poslouchali příběhy o ztracené vlasti. Dospívali v bídě a nenávisti k Izraeli. Jejich srdcí se nakonec zmocnili islámští extremisté, kteří je teď poslali do Izraele vraždit seniory i matky s dětmi. Tento díl přináší příběhy poloslepého učitele na invalidním vozíku a jeho žáka, který investoval zisky z korupce do domu na pobřeží. Oba jsou nejznámějšími tvářemi hnutí Hamas, jehož jméno teď s hrůzou opakuje celý svět.
 • Otevřít newsletter
  O svém dětství mlčí, protože má zčásti arménský původ a jeho otec žil navíc v Gruzii. Přesto - nebo právě proto - se chová jako podlézavý poddaný kremelského pána Vladimira Putina, kterému jako ministr zahraničí slouží skoro dvě desetiletí. Podle kolegů z diplomacie umí pít už dopoledne, nešetří vulgarismy a uráží ženy. O Hitlerovi prohlásil, že měl židovskou krev, což izraelští politici právem označili za projev antisemitismu. Je také vzdělaný, schopný a výkonný. S manželkou se nerozvedl, i když dlouhá léta žije s milenkou. Nemanželskou dcerou drží v Londýně, tedy na Západě, který je podle jeho slov “impériem lži”. Toto je příběh Sergeje Lavrova, Putinova sluhy, který svět častuje urážkami a smyšlenkami, doma se ale chová jako carův otrok.
 • Otevřít newsletter
  Pochází z nejvlivnější barmské rodiny. Otce a legendárního generála si nepamatuje, protože byl zavražděn dva roky po jejím narození. Bratr se jí utopil v okrasném jezírku, když mu bylo osm let. Žila pak v Indii, Bhútánu, Japonsku, USA i britském Oxfordu, kde si na univerzitě našla manžela. V roce 1988 se jí život převrátil naruby. Vrátila se do Barmy, aby se starala o umírající matku, záhy se ale připojila k demonstracím za demokracii. Statečně vzdorovala vládnoucím vojákům, kteří ji dvě desítky let šikanovali a drželi v domácím vězení. Tehdy jí podporoval Václav Havel: navrhl ji na Nobelovu cenu, kterou dostala. Už na svobodě vyhrála volby a stala se faktickou vůdkyní země. Odmítla se ale zastat muslimů ze západu Barmy, které její vojáci bez rozpaků vraždili. V roce 2021 ji smetl převrat těch vojáků, které obhajovala. Podle svých synů je držena ve vězení a má vážné zdravotní problémy. Toto je příběh Su Ťij, generálské dcerky, která v těžké chvíli nedokázala překročit vlastní stín.
 • Otevřít newsletter
  Jako dítě trpěl nadváhou a podle své matky mohl být i knězem, on ale dálkově vystudoval právo a stal se premiérem. Slovensko řídil jako mafiánský stát a demokracie ho nezajímala. Pro ránu nešel daleko, i když v ringu nikdy nezápasil a Boxer se mu přezdívalo spíše omylem. Svým nezaměnitelným politickým stylem formoval moderní Slovensko a ovlivnil následovníky, hlavně Roberta Fica. Jeho děti nejsou v podnikání příliš úspěšné a on sám teď pěstuje ovoce, pokud tedy právě nemluví pro alternativní média. Toto je příběh Vladimíra Mečiara, autoritářského vůdce, který spolu s Václavem Klausem rozdělil Československo a v 90. letech panoval v Bratislavě.
 • Otevřít newsletter
  Spolužáci z topolčanského gymnázia na něj vzpomínají jako na snaživého svazáka, který vychvaloval Sovětský svaz. Komunistou se stal ještě před Sametovou revolucí a do politiky vstoupil jako prozápadní populista. Řídí se průzkumy veřejného mínění a miluje machistickou imidž. Nechá se fotit s milenkami a synovi koupil luxusní byt v Bratislavě, kterou jako chlapec z venkova údajně nemusí. Rád se vídal s Milošem Zemanem a udržuje styky s korupčníky i mafiány. Dlouho horoval pro Evropskou unii, teď uráží Spojené státy, odmítá podporovat Ukrajinu a nadbíhá Rusku. Toto je příběh Roberta Fica, slovenského politika, který miluje moc a bez ní už nedokáže být šťastný.
 • Otevřít newsletter
  Už jako malý míval záchvaty vzteku. Vždy se dral vzhůru, i když měl malou šanci, že se stane vládcem. Jako jeden z mála privilegovaných princů nechodil na západní univerzitu a studoval v Saúdské Arábii. Chtěl prý poznat zvyky poddaných. Bohaté příbuzné z královské rodiny pak zamknul v rijádském hotelu a držel je v pokojích tak dlouho, dokud se mu nepodvolili. Znepřátelného novináře nechal zabít, rozřezat a rozpustit v kyselině. Dal více svobody saúdským ženám, které teď mohou řídit, cestovat a pracovat. U Rudého moře chce vystavět město budoucnosti, kde budou za lidi pracovat roboti a energie jim daruje slunce. Toto je příběh saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána, který je pro jednoho tyran a pro druhého nadějí.
 • Otevřít newsletter
  Otec ji opustil v raném věku a později seděl ve vězení za pašování hašiše. Matka psala romantické knihy a nikdy ji neopustila. Ostatní děti ji šikanovali pro kila navíc. V 15 letech se přidala k neofašistickým mládežníkům, se kterými sdílela lásku k příběhům Hobitů. Živila se jako barmanka i chůva, prestižní vzdělání prý proto nemá. Vždy byla cílevědomá, pečlivá a pracovitá. Nebylo jí ještě 30, když se stala místopředsedkyní parlamentu. Ve 45 letech nastoupila do čela italské vlády jako první premiérka své země. Krajní pravice je ale jejími postoji zklamaná, protože hájí demokracii proti totalitě a Ukrajinu proti Rusku. Toto je příběh Giorgii Meloniové, talentované političky, která se jako teenager shlédla ve fašismu a nyní vede desátou největší ekonomiku této planety.
 • Otevřít newsletter
  S dvojčetem Lechem byli nerozluční už od dětství, kdy spolu hráli ve filmu. Nejméně desetkrát denně si telefonovali i později, když už jako dospělí řídili Polsko. Jarosław Kaczyński je na rozdíl od veselejšího bratra jedovatý, prý i pomstychtivý a dělá mu radost ponižovat muže. Před 13 roky se začal oblékat do černé, aby dal najevo smutek, který pocítil pro bratrově smrti. Bojí se Německa, Ruska, Evropské unie, nové doby i rychlých změn. Nezajímají ho ani ženy, ani peníze, touží jen po moci, říkají o něm jeho kritici. Dlouho neměl bankovní účet ani počítač a po smrti matky si vystačí s kočkami. Toto je příběh Jarosława Kaczyńského, politika, který řídí svou zemi ze zákulisí.
 • Otevřít newsletter
  Narodil se do rodiny ukrajinského důstojníka a prázdniny trávil ve stínu Černobylu. Jako mladý koketoval s ruskými nacionalisty a urážel kavkazské imigranty. Pak začal odhalovat korupční kauzy nejmocnějších Rusů a Vladimir Putin ho nenávidí tak, že odmítá vyslovit jeho jméno. Kreml se ho pokusil zabít, ale němečtí lékaři ho vrátili do života. On se přesto vrátil do Ruska, i když věděl, že ho režim zavře do vězení. Toto je příběh Alexeje Navalného, nejznámějšího politického vězně, který urazil dlouhou cestu od populistického řečníka k vůdci demokratické opozice.
 • Otevřít newsletter
  Mluví potichu, klidně, prý až plaše. Přesto má na rukou krev statisíců Syřanů a další miliony krajanů vyhnal do všech koutů planety. Zemi, kterou zdědil po otci-diktátorovi, rozmetal kvůli přežití vlastní rodiny na kusy. Nařídil mučit děti a zabíjet je chemickými zbraněmi. Aby se udržel u moci, předal Sýrii do rukou Ruska a Íránu. Jeho rodina vládne jako mafie a ovládá lukrativní odvětví. Sýrie se za jeho vlády navíc proměnila v obří továrnu na syntetické drogy. Toto je příběh Bašára Asada, nenápadného očního lékaře z Londýna, který se po smrti násilnického bratra musel vrátit do Damašku, aby tu převzal diktátorský trůn.
 • Otevřít newsletter
  Učitelé ho odepisovali a dětství trávil na ulici, protože doma nebylo místo. Zachránily ho bojové sporty a vstup do KGB, v Drážďanech pak jako sovětský agent pil pivo a tloustnul. V devadesátkách se rozkoukával v Petrohradě, aby už v novém tisíciletí vládl Rusku jako kompromisní kandidát mocenských klanů. Prezidentem zůstal a v Rusech opět probudil ty nejhorší imperiální i šovinistické tradice, které tolik milují. Toto je příběh Vladimira Putina, zdivočelého cara zbídačeného Ruska, který se ve snaze přežít pokusil zničit Ukrajinu.
 • Ze studií v Americe si občas odskočil do války, v jedné z nich málem zemřel. Vždy byl na pravo, dlouho ale ctil demokracii. Stal se nejdéle sloužícím premiérem Státu Izraele v dějinách. Je ambiciózní, tvrdý i panovačný a zapletl se do několika korupčních kauz. Teď svoji zemi rozdělil napůl, když se spojil s těmi nejdivočejšími extremisty, které v židovském státě našel. Jeho žena Sara plní stránky bulváru, protože zapomněla rozlišovat mezi svým a státním. Toto je příběh Benjamina Netanjahu, statečného vojáka a manipulativního politika, který touží po moci i proto, že nechce jít do vězení.
 • V dětství byl pionýrem, na střední svazákem. Jako mladý bořil (a rozbořil) komunistickou totalitu, pak se proměnil v populistu a Maďarsku teď se svými kumpány vládne jako cynický autokrat. Je nejbližším Putinovým spojencem v EU a obdivuje Čínu. Býval demokratem, nyní opovrhuje liberály, bankéři a nenávidí George Sorose, který mu kdysi daroval stipendium. Stal se vzorem všech malých führerů a siláckých nacionalistů v postsovětském bloku. Toto je příběh Viktora Orbána, ambiciózního právníka z periferie, který mistrovsky zneužívá ty nejhorší předsudky maďarského venkova.
 • Jako chlapec z chudého předměstí si usmiřoval přísného otce tím, že mu líbal boty. Před dvěma desetiletími se dostal k moci a teď před ním klečí celé Turecko. Recep Tayyip Erdogan chtěl být profesionálním fotbalistou, místo toho se stal novodobým sultánem, který si staví rozlehlé paláce a v mezinárodní politice se chová jako orientální trhovec. Poslechněte si příběh vládce který se nechce dělit o moc a smete každého, kdo mu vzdoruje.
 • V dětství sportoval, v mládí loupil v leningradských ulicích a skončil ve vězení. Seděl skoro do třiceti, pak se stal majitelem luxusních restaurací a dodavatelem školních jídelen. Založil trollí farmu, která ovlivňovala Evropu i USA. Nakonec stvořil žoldnéřskou armádu Wagnerovců, která řádila v Sýrii a kolonizovala africké doly na zlato i drahokamy, aby nakonec vyzvala na souboj samotný Kreml. Toto je neuvěřitelný příběh moderního Ruska, které stvořilo Jevgenije Prigožina. Zdivočelého oligarchu, který poslal své žoldnéře na Moskvu.
 • Nikdy nepoznal otce a mnohokrát v dětství slyšel, že je bastard. Studoval na učitele, stal se ale politrukem, stranickým funkcionářem, zřejmě i bachařem a nakonec diktátorem. Rány s chutí rozdával už jako šéf Státního statku, nyní už skoro tři desítky let terorizuje celý národ. Toto je příběh Alexandra Lukašenka, amatérského hokejisty, mazaného manipulátora a ctižádostivého venkovana, který miluje moc a proto znásilnil Bělorusko.