Chuť moci

Chuť moci

Jak chutná politikům moc, co dává a co bere a jací politici jsou? Co si myslí o velkých tématech současnosti, o svých spolustranících, souputnících i soupeřích? Proč se na politiku dát, co od ní čekat a čeho chtějí hybatelé společenského života dosáhnout? To vše a mnohem víc se dozvíte v politickém podcastu Thomase Kulidakise, který má jasné krédo, od něhož nikdy neuhnul – padni komu padni. Bavíme se bez předsudků a aktivismu se všemi, kteří mají odvahu přijít.

Poslouchejte na podcastových platformách

 • Otevřít newsletter
  Nejbližším partnerem pro SPD pro případné jednání o vzniku příští vlády je hnutí ANO. V podcastu Chuť moci Thomase Kulidakise to řekl předseda strany Tomio Okamura. SPD už zároveň plánuje, že by si v takovém případě řekla o silové resorty, například ministerstva vnitra a spravedlnosti. Měla by zájem i o klíčové ministerstvo financí, ale respektuje, že to nejspíš obsadí vítěz voleb. Okamura by přitvrdil vůči uprchlíkům z Ukrajiny. Podle něho v západní části země neprobíhá válečný konflikt, proto by lidé například z Užhorodu nebo Mukačeva neměli mít statut válečných uprchlíků.
 • Otevřít newsletter
  „Když začneme dělat všichni to, co začal dělat STAN v posledních 14 dnech, tak vám říkám, že do půl roku tu máme předčasné volby a vládu Andreje Babiše a Tomia Okamury,“ říká předseda KDU-ČSL Marian Jurečka s tím, že „píáristům“ STAN je úplně jedno, co bude se zemí za deset, dvacet let. Podle ministra práce a sociálních věcí vstupuje vládní angažmá do druhého poločasu. „A ten první poločas byl opravdu drsný,“ říká v podcastu Chuť moci Thomase Kulidakise. Svou pozici v čele lidovců popisuje sportovní terminologií: „Teď jsem ve stavu, kdy prohrávám jako předseda lidovců 5:3. Ale já věřím, že to jsem schopen otočit na 8:5.“ Výsledky pro „druhý poločas“ ale musí podle Jurečky odpracovat celá vláda.
 • Otevřít newsletter
  Premiér Petr Fiala jako kandidát na eurokomisaře? Navíc s podporou z hnutí ANO? V podcastu Chuť moci Thomase Kulidakise takovou možnost naznačila už téměř jistá lídryně kandidátky hnutí ANO do Evropského parlamentu Klára Dostálová. „To není o tom, že by skutečně něco řídil, ale z pozice té funkce, že byl premiér, tak by to pro Českou republiku mohlo být velmi zajímavé portfolio. Ale nevím, jestli se nad tím někdo až takhle strategicky zamýšlí,“ říká s tím, že možná za svá slova nebude pochválena. Jak hodnotí další možné kandidáty? Pusťte si celou epizodu.
 • Otevřít newsletter
  Vládní propaganda, která ukazuje na černou zeď a tvrdí mi, že ta zeď je bílá, ta mi nejenom vadí, ale taky mě trochu uráží, říká v podcastu Chuť moci bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Jako příklad uvádí vládní závazek snižovat strukturální deficit rozpočtu o jedno procento HDP ročně, čehož prý dosáhla tzv. konsolidačním balíčkem. „Počítat umíme všichni, tak víme, že to není pravda,“ říká. Řeč byla i o jeho bývalých lidovcích, kteří se prý nyní pohybují po „trajektorii smrti“, nebo o tom, proč by měl dnes problém vyjmenovat tři dobré důvody, proč volit KDU-ČSL nebo TOP 09.
 • Otevřít newsletter
  Ministr práce a sociálních věcí má v popisu práce bojovat s ministrem financí. A když tak jako správce největší rozpočtové kapitoly nečiní, je ve své funkci zbytečný, říká bývalá ministryně Jana Maláčová (Socdem). I kvůli tomu jsou na tom podle ní Jurečkovi lidovci dnes hůř než sociální demokracie. Maláčová dodnes trvá na tom, že ve funkci vykonávala velmi umírněnou sociální politiku západoevropského střihu. A za tehdejší označení za „Venezuelu“ se příliš nezlobí. „Jestli z toho zbyla nějaká přezdívka? No tak ať,“ říká v podcastu Chuť moci Thomase Kulidakise.
 • Otevřít newsletter
  Je „živým důkazem zašlé slávy KDU-ČSL“ a sám se tomuto označení ani příliš nebrání. Bývalý předseda strany Cyril Svoboda poslal svému nástupci Marianu Jurečkovi dopis, v němž napsal, že je strana zahleděná do sebe a nevnímá realitu. Vyzývá k vypovězení a revizi koaliční smlouvy, což by mohlo zachránit i ostatní strany pětikoalice. Je k takovému kroku ale skeptický. „Myslím si, že toho stávající vedení není schopno,“ říká v podcastu Chuť moci Thomase Kulidakise.
 • Otevřít newsletter
  Šéfka poslanců hnutí ANO Alena Schillerová nevidí důvod omlouvat se za svůj výrok, že se nechce připravovat na válku, ale žít v míru. „Já se budu omlouvat za to, že mluvím o míru? To je přece úplně nenormální,“ říká v podcastu Chuť moci Thomase Kulidakise. Řeč byla i o ekonomických krocích vlády Petra Fialy, které je hnutí ANO připraveno po případných vítězství ve volbách zrušit. Rozpočet na rok 2024 je podle Schillerové podvod, nejasociálnějším ministrem je podle ní Marian Jurečka, který prý dělá ještě pravicovější politiku než ODS a volební preference lidovců tomu odpovídají. Jak dopadl rychlý test možných koaličních partnerů pro hnutí ANO? Napovíme: skončil trochu překvapivě.
 • Otevřít newsletter
  Českým zájmem je udržet ruského agresora co nejdál od našich hranic říká Tomáš Pojar. Je poradcem předsedy vlády Petra Fialy pro národní bezpečnost a také jeho vyslancem pro strategické vyjednávání v Bruselu. V podcastu Chuť moci Thomase Kulidakise řekl, že se tento český zájem nemusí krýt s tím, co je možné považovat za zájem nebo cíl Ukrajiny. Rozvedl také své výroky o tom, že na českou pomoc napadené Ukrajině je možné pohlížet jako na příležitost, jak dobře vydělat. „Není to nic špatného. Kéž bychom na tom vydělali ještě víc, než vyděláváme teď,“ říká.
 • Otevřít newsletter
  Ceny energií už se na původní nízkou energií pravděpodobně nevrátí. V podcastu Chuť moci Thomase Kulidakise to říká místopředsedkyně sněmovny Věra Kovářová (STAN). Lidé by podle ní měli více myslet na to, aby se dostatečně zabezpečili před odchodem do důchodu. „Někdo si kupuje zlato, někdo si spoří do penzijního připojištění,“ radí lidem. Zároveň ale tvrdí, že za rostoucí deficity rozpočtu může předchozí vláda Andreje Babiše, která veřejné statky rozdávala.
 • Otevřít newsletter
  Kdyby mi nabídli ministerstvo podle vlastního výběru, chtěl bych vnitro, říká poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Současnou českou politickou scénu i veřejnou debatu přirovnává k 50. letům minulého století. Bojí se „nových Urválků“, za něhož považuje třeba kněze Tomáše Halíka kvůli jeho emotivnímu projevu na pohřbu Karla Schwarzenberga. „Aby mně někdo na pohřbu dělal takovou agitku jak z 50. let, že se nestydí,“ řekl Foldyna v podcastu Chuť moci Thomase Kulidakise.
 • Otevřít newsletter
  Předsedkyně Ústředního výboru KSČM (ano, tak stále zní oficiální funkce) Kateřina Konečná skládá kandidátku do eurovoleb. A staví ji tak trochu jako krabičku poslední záchrany: v europarlamentu je jedinou komunistickou poslankyní, doma ze sněmovny i Senátu KSČM zmizela úplně. Konečná zasedala ve sněmovně od svých 21 let a reálně jí po 21 letech hrozí, že se bude muset poohlížet po občanském povolání. Po příštích volbách by prý ráda usedla do vlády, v podcastu Chuť moci Thomase Kulidakise pro to ale stanovila pět, prý tvrdých podmínek.
 • Otevřít newsletter
  Druhým hostem Thomase Kulidakise v podcastu Chuť moci byl pirátský europoslanec Mikuláš Peksa. Ve straně patří k těm, kdo byli proti vstupu do vlády a patří ke křídlu, kdo Fialovu vládu kritizují. Zejména ty, které souvisejí se stavem veřejných financí, ozdravným balíčkem, kroky ministrů Blažka, Stanjury, Černochové. S kým by šel v roce 2025 do vlády? Co by se v ODS nebo v hnutí ANO muselo stát, aby připadaly v úvahu? A nastal podle Peksy čas, aby teď Piráti z vlády odešli?
 • Otevřít newsletter
  Andrej Babiš je ochoten se vsadit (prý o dobré jídlo z vlastní průhonické Pumpy), že na Vánoce roku 2025 nebude premiérem. S tím, zda tou dobou povede hnutí ANO, už je opatrnější. Každopádně se do sněmovny znovu chystá kandidovat. „Já už mám polepený ten obytňák a vyjedu zase mezi lidi. To mě strašně baví,“ říká v novém podcastu Chuť moci. Kdy se stane z politika znovu podnikatel? Kdo povede ANO do eurovoleb? A co brání těsnější spolupráci s SPD a proč je to právě její předseda Tomio Okamura? Nejen na tyto otázky Babiš odpovídal v rozhovoru s Thomasem Kulidakisem.