Datarun

Datarun

Podcast nejen se zásadními postavami aktuálního dění v Česku a ve světě, ale také přehled o všem, co se právě děje v Datarunu.

Poslouchejte na podcastových platformách

  • Preview of Jednorožci v Česku. 20 rad pro vládu, jak pomoct startupům
    Jak se v Česku žije startupům a proč máme tak málo jednorožců? Co chybí víc, abychom byli skutečným startupovým tygrem? Stabilní právní prostředí, pružný a zároveň neviditelný stát, méně byrokracie, rychlé zakládání firem? Nebo lepší podmínky pro zaměstnanecké akcie? Datarun přichází s další studií, tentokrát mapujeme startupové prostředí v Česku. Máme dvacet zlepšováků a dáváme vládě rok, maximálně dva.
  • Preview of Česko bez EU? Ekonomicky bychom byli v roce 2013, na úrovni Slovenska
    Pokud by Česká republika nevstoupila před 20 lety do Evropské unie, byla by dnes – měřeno čistě ekonomicky – na úrovni let 2013, možná 2014. V debatě k výročí našeho vstupu tato čísla prezentoval ekonom Datarunu Petr Bartoň. Místopředsedkyně EP Dita Charanzová připojila i politické hledisko, kde by ČR dnes byla, nebýt zakotvení v demokratických západních strukturách. Podle viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Radka Špicara je pro českou exportně orientovanou ekonomiku klíčové, že nemusíme čelit dovozním clům do evropských zemí. „To by pro nás byla naprostá katastrofa,“ řekl. Pusťte si celý podcast ze série Datarun MP:VP, který vznikl ve spolupráci s liberální frakcí EP Renew Europe.
  • Preview of Barrandovské terasy: místo hotelu rezidence. Kdo může za džungli v povolování staveb?
    Žijeme v době posudkové. A základním principem veřejné správy v Česku je alibi, říká k povolování či nepovolování staveb ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Ondřej Boháč. Barrandovské terasy, železniční most na Výtoni, „zakázaná“ lanovka z Podbaby do Bohnic. Pár příkladů z čerstvé současnosti, kde se nepotkávají plány, zájmy a očekávání s realitou. Podle Ondřeje Boháče hrajeme společenskou hru, které se říká přenesená působnost státní správy, kdy je plánování v rukou měst a obcí, ale povolování na úřednících jako prodloužené ruce státu. „Je to v Evropě unikátní věc a já si myslím, že to je úplně špatně,“ říká v podcastu Datarun MP:VP.
  • Preview of V energetice se začnou dít věci. Pavel Tykač vypíná uhlí a my zapínáme Vysoké napětí. S Michalem Šnobrem!
    Energetika býval nudný obor, kde se dlouho nic nedělo. Ale to je minulost. Máme tady Green Deal, který nejenže přepisuje pravidla oboru, on mění a změní i naše životy. Dlouho to byly krásné vize, teď ale přišla doba, kdy si změn všimneme všichni. A ty změny budou bolet. Nás všechny. Naši politici nebyli a nejsou připravení, lidé netuší, co je čeká. Dejte si dnešní díl podcastu Datarun MP:VP. Chceme vás připravit a tohle je začátek.
  • Preview of Zemědělec Lukáš Rázl: Vypěstovali jsme si smrtící dotační kulturu
    „Když jdete na upíra, máte jenom jednu stříbrnou kulku a jenom jeden výstřel. A já si nemyslím, že to bylo ve správný čas, tak se ta stříbrná kulka vystřelila nazdařbůh do mlhy,“ říká k demonstracím českých zemědělců jeden z nich, Lukáš Rázl. Na český trh jeho firma dodává necelou desetinu veškeré spotřeby rajčat a používá přitom hi-tech metody. Českou zemědělskou obec podle něho „štípe“ například to, že jsou zájmy agrobaronů neslučitelné se zájmy malých a středních zemědělců. Lukáš Rázl byl hostem Vladimíra Piskáčka v podcastu Datarun MP:VP.
  • Preview of Lidová ekonomie vs. data: Potřebujeme regulaci nájmů proti zlým domácím?
    Existuje oblíbený mýtus o zlém landlordovi, který si vzal hypotéku na investiční byt a dovolil si strašnou věc: z nájmů platí hypotéku. Čas od času se znovu objeví nápady „chránit“ nájemníky regulací. „Je následek každé regulace, že na papíře ty ceny vypadají nízké, ale nikdo si je za ty ceny reálně nemůže koupit,“ říká ekonom Petr Bartoň v novém díle podcastu Datarun MP:VP. Jak dopadne souboj „lidové ekonomie“ a tvrdých dat? Žije se lépe domácím, nebo nájemníkům?
  • Preview of „Fialův“ bankéř: Za kauzou kampeličky stojí ruské tajné služby, jde o zbraně pro Ukrajinu
    Začalo to koncem ledna celkem nenápadně: přiznáním Petra Fialy, že v majetkovém přiznání neuvedl „zapomenutých“ 950 tisíc korun v Podnikatelské družstevní záložně. Po pár týdnech už sledujeme kauzu, kde „lítají“ tajné služby, jména politiků spojených se starými kauzami ODS nebo utopené stamiliony civilní rozvědky. Uprostřed všech mediálních informací a střípků stojí Kamil Bahbouh, muž, který Fialu do kampeličky uvedl a je v ní podle svých slov pokladníkem. Bahbouh byl hostem podcastu Datarun MP:VP, který navazuje na dosavadní newsletter.