Bílý plášť

Bílý plášť

Každý z nás může na smrt onemocnět. Každý. Sama tu situaci tak dobře znám. Bohužel? Nebo Bohu/dík? Nemocí se člověk učí. O své vlastní Moci. O okolí. O možnostech. A ty jsou vždy. Věřte mi, i v té nejhorší možné myslitelné situaci vždy existuje cesta. Vždy, opravdu vždy jsou okolo lidé, kteří vás nenechají padnout, kteří pomohou. Proto vznikl Bílý plášť. Protože nikdo není na světě sám.

Poslouchejte na podcastových platformách

  • Preview of Obávaná diagnóza: leukémie. S prof. Tomášem Kozákem o nemocech krve
    Statistiky říkají, že si každý rok vyslechne diagnózu leukémie takřka 1300 lidí. Většina takových případů vyžaduje léčbu, říká v podcastu Bílý plášť přednosta Interní hematologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy prof. Tomáš Kozák. „Jsou leukémie, které my ani na začátku neléčíme. A dokonce jsou leukémie, které i když je neléčíme, tak nekrátí život. Bohužel v názvu té choroby to slovo leukémie zůstalo, a ti pacienti se pochopitelně toho slova zaleknou,“ říká. Více v dnešní epizodě.
  • Preview of Mocná zbraň v rukou lékařů. Když záření pomáhá
    Když člověk slyší slovo radioaktivita nebo nukleární medicína, tak se nejspíš lehce vyděsí. V medicíně mají přitom radiologické metody už dávno nezastupitelné místo, a to nejen v diagnostice chorob, ale i při jejich léčbě nebo ve výzkumu. Hostem Báry Nesvadbové byl tentokrát přednosta kliniky radiologie a nukleární medicíny Fakultní nemocnice Brno doc. Marek Mechl. Jak moc dnes už do člověka „umíme vidět“? A co naopak dnešní medicína ještě neumí, ale v budoucnu by mohla? „Nejsme schopni zjistit, co vlastně v tom organismu úplně přesně probíhá v některých orgánech, jako třeba v mozku. Doufám, že se to někdy dozvíme,“ říká doc. Mechl v podcastu Bílý plášť.
  • Preview of Prof. Tesařová: U karcinomů prsu je velká naděje na uzdravení
    Rakovina prsu. Diagnóza, která straší takřka každou ženu v každém věku. Pokud se podíváme na statistiky, přibude každý rok přes 7000 nových případů tohoto obávaného onemocnění. Jak fatální tato diagnóza bývá? Do podcastu Bílý plášť si Bára Nesvadbová tentokrát pozvala prof. Petru Tesařovou, onkoložku a hematoložku se zaměřením právě na karcinomy prsu. Říká, že tento nádor, zejména je-li zachycen v časných stádiích, má spoustu léčebných možností a je velká naděje, že se u něj dá změnit nepříznivá prognóza.
  • Preview of Doc. Šimetka: O plodnosti, neplodnosti a o tom, jak maminky ovlivňuje životní styl
    Zatímco dříve bývalo velkým tématem, jak neotěhotnět, dnes je pro mnohé ženy zásadní otázkou, jak počít. Dalším hostem Báry Nesvadbové byl gynekolog a porodník doc. Ondřej Šimetka, který souhlasí: „Neplodnost je skutečně problém dneška a udává se, že se to týká až 20 % párů, což je vysoké číslo.“ Jaké trendy v porodnictví vnímá, jak hodnotí klesající zájem o plánovaný císařský řez a jak současné maminky ovlivňuje jejich životní styl? V nové epizodě podcastu Bílý plášť.
  • Preview of Prof. Zachoval: Mužské ego nemá rádo hovory o nemocech prostaty
    Je to vlastně paradox. Pokud se muž dožije vysokého věku, dejme tomu třeba devadesátky, významně roste pravděpodobnost, že onemocní rakovinou prostaty. Přesto dnešní urologie umí většinu pacientů úspěšně vyléčit nebo jim prodloužit život. O tom, jak důležité jsou preventivní prohlídky nebo proč jsou pro muže otázky spojené s onemocněním prostaty citlivé téma a neradi o něm hovoří, si Bára Nesvadbová v nejnovější epizodě povídala s urologem prof. Romanem Zachovalem z urologické kliniky 3. lékařské fakulty UK a Thomayerovy nemocnice.
  • Preview of Prof. Michal Miovský: Alkohol norma není. Jen z něho normu děláme
    Je v Česku norma dát si každý večer třeba jen skleničku vína? Dalším hostem Báry Nesvadbové byl adiktolog prof. Michal Miovský. A říká, že každodenní popíjení norma není, ačkoli si z něho normu děláme. Kde leží tenká hranice mezi neškodným popíjením a alkoholismem? Jak v běžném životě najít ten správný balanc? „Jsou v populaci jedinci, kteří i když dělají věc, která je vysoce riziková, tak mají kliku. Protože třeba měli jinou startovací pozici. Ne každý, kdo jde snowboardovat do lavinového pole, je zasypán lavinou,“ říká prof. Miovský v podcastu Bílý plášť. Ovšem dodává, že s alkoholem je to ještě o něco složitější.
  • Preview of Prof. Michal Vrablík: Když srdeční sval sevře ocelová pěst
    Nebezpečnou bolest srdce pozná většina lidí, kteří se s ní setkají, popisuje v podcastu Bílý plášť prof. Michal Vrablík. Lékař, internista se zaměřením na preventivní kardiologii byl dalším hostem Báry Nesvadbové. Jak poznat bolest doprovázející srdeční příhodu? Je možné infarkt „přechodit“? Jak se na riziku kardiovaskulárních chorob projevuje všudypřítomný stres? V novém díle Bílého pláště.
  • Preview of Prof. Kašpárek: Je normální být různý, nic jako norma neexistuje
    Jak odlišit „obyčejný“ smutek a únavu od nemoci, kdy už člověk potřebuje pomoc? Hostem Báry Nesvadbové v podcastu Bílý plášť byl psychiatr, přednosta Psychiatrické kliniky LF MU a FN Brno prof. Tomáš Kašpárek. Říká, že psychické problémy, které nejsou na první pohled viditelné, mohou mít daleko těžší dopady než jiné nemoci. Radí, co dělat v dnešní uspěchané době, jak se chovat k mladé generaci, která vidí svět trochu jinak, nebo jak se chovat k nemocnému člověku.
  • Preview of U nových očkování funguje dobrovolnost, říká prof. Roman Chlíbek
    Prvním hostem Báry Nesvadbové v podcastu Bílý plášť byl vakcinolog a epidemiolog prof. Roman Chlíbek. Muž, jehož obor je enormně důležitý, ale také nekonečně kontroverzní a vedle domácích porodů snad není jiný, který vyvolává až hysterické reakce. Proč je dnes důležité nechat se očkovat? Jak postupuje vývoj očkování proti nádorům? Jak je to s vedlejšími účinky a proč se nebát očkovat i malé děti?