Klíče k médiím

Klíče k médiím

K čemu jsou média? Jak ovlivňují tvůj život? Jak se dají používat i zneužívat? Kdo jsou novináři a dá se jim věřit? Existují fake news, nebo je to fake news? Jakou roli ve společnosti média hrají? To jsou jen jedny ze stovky klíčových otázek, které se týkají médií a na které vám pomůžeme najít odpověď. Na této stránce naleznete jednotlivé klíče ve formě krátkých videí a podcastů, které pomohou odemknout odpovědi na tyto otázky. Budou přibývat postupně, řada z nich bude doplněná o metodické listy pro učitele, kteří by je chtěli probrat se svými studenty. Součástí projektu jsou i soutěže pro mladé autory. Jste-li středoškoláci, můžete se na chvíli stát novináři a vyhrát hodnotné ceny. Sledujte nás.

Jaké byly první fake news v historii, proč jsou dezinformace součástí naší kultury? Kdo dělal první českou propagandu a proč komunistům vadila cenzura? Trochu jiný pohled na média s autory podcastu Přepište dějiny Michalem Stehlíkem a Martinem Gromanem

Dezinformace, fake news a propaganda nejsou prázdné fráze. Naopak. Obsah jim můžeme dát již jen příklady jejich využívání v historii. Ale můžeme se z historie vůbec poučit a přestat polopravdám a manipulacím věřit? „Neexistuje možnost, že by se dalo bez dezinformací a fake news žít. Je to součást našeho charakteru. Máte tady masmediální prostředky daleko jiné, než měl Gutenberg, a zároveň gramotnost. Ale gramotnost nikoli si odlišit informace, ale gramotnost si je přečíst a utvrdit se v nich. Jediná cesta je, aby ta gramotnost přestoupila z prosté četby do přemýšlení. A to je vlastně nemožné,“ říkají historici Michal Stehlík s Martinem GromanemProč jsou dezinformace součástí naší kultury odpradávna? Proč bylo 19. století kolébkou fake news? Jak s propagandou pracovali čeští komunisté? Mají se média regulovat a jak vůbec pracovat s dezinformacemi? Opravdu jsou řeči o potřebě kritického myšlení realizovatelné v praxi? A proč jsou Stehlík s Gromanem skeptici, pokud přijde řeč na naši gramotnost? Nejen tyto otázky zodpoví historici Martin Groman a Michal Stehlík.

  • Proč jsou dezinformace součástí naší kultury odpradávna?
  • Proč bylo 19. století kolébkou fake news?
  • Jak s propagandou pracovali čeští komunisté?
  • Mají se média regulovat a jak vůbec pracovat s dezinformacemi?
  • Opravdu jsou řeči o potřebě kritického myšlení realizovatelné v praxi?
  • A proč jsou Stehlík s Gromanem skeptici, pokud přijde řeč na naši gramotnost?

Nejen tyto otázky zodpoví historici Martin Groman a Michal Stehlík.